A Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet Természettudományi Gyűjteményének rövid története
A jelenleg több, mint 10 000 tételt számláló közgyűjtemény ásványokat, kőzeteket és ősmaradványokat tartalmaz döntő részben Nógrád Megye területéről.
Az 1956. 1. számú alapító darab –Chlamys latissima fosszilis kagyló teknője Mátraverebélyből- ma a Salgótarjáni Bányamúzeum kiállításában látható. A gyűjtemény indulása, a hozzá kapcsolódó kutatómunka első lépései a balassagyarmati Palóc Múzeumban történtek. Első muzeológusa Lipthay Béla volt, aki széleskörű műveltsége révén eredményes és többoldalú kutatómunkát végzett. Fő kutatási területe az entomológia volt. A lepkegyűjtés mellett elsajátította az őslénytani gyűjtőmunka fogásait is. 1200 darab ősnövényi lenyomatot gyűjtött elsősorban a nógrádszakáli Páris -patak -völgyéből és az ipolytarnóci Botos -árokból.
A Lipthay által gyűjtött ősnövényi leletanyagok tudományos feldolgozását Rásky Klára, Andreánszky Gábor, Kordosné Szakály Mártaés Hably Lilla végezték. Ezeket a fosszilis flórákat a legutóbbi időkig idézi a nemzetközi tudományos szakirodalom
A levéllenyomatok alapján a tudományra nézve új ősnövény fajokat és alfajokat is írtak le a kutatók, melyek típuspéldányait gyűjteményünkben őrizzük:
Az ipolytarnóci flórából
Carya bartkoi Hably1985: platánféle
Oreopanax protomulticaulis Rásky 1959 borostyánféle
A nógrádszakáli flórából
Forsythia hungarica Andreánszky 1959 olajfa féle
Lonicera lipthayana Andreánszky 1959 lonc
Aristolochia nógrádensis Andreánszky 1959 farkasalma
Populus balsamoides var. obesa Kovács 1959 nyár
Cornus praemomum Kovács 1959: som
Acer paleotataricum Kovács 1959 juhar
1984-ben a gyűjtemény a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeumból az akkor induló Pásztói Múzeumba került és megnyugtató elhelyezése 1990-ben oldódott meg a barokk kolostorépületben. 1984-től a gyűjtemény rendezését, gyarapítását és feldolgozását Dr. Hír János végezte, aki főleg negyedidőszaki és miocén korú gerinces anyagokkal gyarapította azt.
Ebből a periódusból két új kihalt rágcsálófaj típusanyagát őrizzük:
Collimys dobosi Hír, 2005 kistermetű hörcsögféle
Cricetodon klariankae Hír, 2007 közepes méretű, magas fogkoronájú hörcsög
A kilencvenes és a kétezres években ajándékozás és vásárlás útján is jelentős kőzet és ásványgyűjteményekkel gazdagodott az anyag. Közülük a legfontosabb adományozók Szabó Sándor Istvánné, Hegedűs Péter és Rakottyai Gyula.
2005- től Pászti Andrea személyében egy második muzeológus erősíti a gyűjtemény fejlesztését. Az általa projektmenedzserként végzett szervezőmunkának köszönhető, hogy 2011-ben a gyűjtemény 21. századi körülmények közé került a TIOP 1.2.2. pályázat keretében a kolostorépület pincéjében kialakított tanulmányi raktárban.